PROGRAM PROFILAKTYCZNY CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA

26.01.2021

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym programie profilaktycznym chorób układu krążenia. 

Program dedykowany jest dla Pacjentów zadeklarowanych do lekarza rodzinnego
w SZP ZOZ w Jabłonnie. Kierowany jest do osób, które w bieżącym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat, są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek), u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i cukrzyca. Badanie służy do oceny ryzyka chorób układu krążenia na podstawie wyliczonego wskaźnika ryzyka.

W celu wzięcia udziału w przedstawionym programie, zapraszamy Państwa do Przychodni należących do SZP ZOZ w Jabłonnie:

  • Gminny Ośrodek Zdrowia w Jabłonnie, ul. Parkowa 21, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-9:30 lub
  • Wiejski Ośrodek Zdrowia w Chotomowie ul. Partyzantów 10A, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-9:30,

gdzie czeka na Państwa pracownik, który wyjaśni Państwu warunki udziału w programie i dokona wymaganych pomiarów antropometrycznych takich jak: wartość RR, tętno, waga oraz pobierze materiał na bezpłatne badania analityczne.

Wyniki badań analitycznych zostaną ocenione na wizycie u lekarza prowadzącego program profilaktyczny. Podczas tej wizyty otrzymają Państwo od lekarza informację, która podpowie co można zmodyfikować w stylu życia, aby zapobiec zachorowaniu na choroby układu krążenia, a w wypadku wykrycia choroby, skierowanie na szerszą diagnostykę
i leczenie w poradni specjalistycznej.

Choroby układu krążenia stanowią w chwili obecnej obok chorób nowotworowych najważniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia ludności w Polsce. Ocenia się, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około 50% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to liczba przerażająca i co najgorsze prowadzone obserwacje dowodzą, że w dalszym ciągu ulega ona wzrostowi. Pamiętać należy, że schorzenia układu krążenia są z reguły chorobami przewlekłymi, wymagającymi wieloletniego, kosztownego leczenia, często ograniczają zdolność do pracy. Nie wolno zapominać o tysiącach dramatów ludzi dotkniętych schorzeniami układu krążenia.

Niekorzystne trendy wzrostu zachorowalności na choroby układu krążenia muszą być zahamowane i w miarę szybko należy dążyć do spadku liczby zachorowań. Jedną z możliwości odwrócenia tych niekorzystnych trendów jest promowanie wiedzy w celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, co może zapobiec wielu ludzkim dramatom.